З 22.04.24 по 26.04.24 в ЗДО 22 "Сопілочка" відбувся Тиждень безпеки та цивільного захисту, мета якого набуття й поглиблення знань і практичних навичок безпечної поведінки у дітей.

Педагоги ЗДО "Сопілочка" 22 Рита Кваша, Олена Літвиненко та Світлана Чугуєнко підготували маленьких ораторів до виступу на відкритті Міжрегіонального фестивалю ораторського мистецтва для дошкільників та учнів початкової школи "Заговори, щоб я тебе побачив".

Педагоги ЗДО 22 "Сопілочка" Дарина Ляпіна і Світлана Чугуєнко прийняли активну участь у підготовці та проведенні відкриття обласного етапу Міжрегіонального фестивалю ораторського мистецтва для дошкільників та учнів початкової школи "Заговори, щоб я тебе побачив."

#BeyondSport#peace#sport

 

З нагоди Міжнародного дня спорту на благо розвитку та миру педагоги ЗДО 22 "Сопілочка" разом з вихованцями та їх батьками доєдналися до флешмобу «White card»
Працівники ЗДО 22 "Сопілочка" активно доєдналися до проведення весняної Толоки.
Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №22 "Сопілочка " став переможцем у конкурсі з тематичної номінації «Педагогічні засоби подолання освітніх втрат і збереження якості освіти в умовах воєнного стану та повоєнного відновлення України» у межах XV Міжнародної виставки «СУЧАСНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ – 2024
Вітаємо з бронзовою медаллю.

Педагоги закладу прийняли участь у магістральній (не)конференції mini-EdCamp Zaporizhzhia Osvita Bez Umov "Сильні разом: впровадження принципів гендерної рівності, соціальної інклюзії та соціально-емоційного навчання в заклади освіти" та відвідали учительські майстерки СЕН з корисними майстер-класами.

Педагоги закладу прийняли участь в проведенні моделю "Особливості організації корекційно-розвиткового простору дітей з соціоадаптаційними труднощами" Всеукраїнського проєкту "ХАБ рівних можливостей: версія 2.0" (у змішаному форматі)

Розпорядження Запорізького міського голови від 29.02.2024№ 67р «Про затвердження Положення щодо впровадження у виконавчих органах Запорізької міської ради, підприємствах, установах та закладах, що належать до комунальної власності територіальної громади міста, механізмів заохочення викривачів та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших

 

порушень Закону України «Про запобігання корупції»

За час повномасштабної війни волонтером став кожен українець, наш заклад не є виключенням. Наближаємо перемогу разом! Хто як не ми!

До дня Єдності України педагоги разом з вихованцями привітали наших захисників 

Лист Центрального відділу освіти департаменту освіти і науки Запорізької міської ради "Про реалізацію Концепції створення та розвитку системи раннього втручання в Запорізькому районі Запорізької області на період до 2026 року"

https://doz.zoda.gov.ua/news-deialnist/3883-u-zakladakh-okhoroni-zdorov-ya-zaporizkoji-oblasti-rozshirene-okhoplennya-poslugoyu-rannogo-vtruchannya-za-printsipom-rannogo-viyavlennya-ditej-yaki-mayut-porushennya-rozvitku-abo-v-yakikh-isnue-rizik-viniknennya-takikh-porushen

Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №22 "Сопілочка" пропонує переглянути відеоматеріали, з метою інформування дітей стосовно небезпеки, пов’язаної з мінами, та правил безпечної поведінки у разі виявлення міни:

https://drive.google.com/file/d/19Lu5cuoIH5XcwSaS_e8l7H1fQ07zC8cJ/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1V_60zLdOuroz1OHHFcuZs9FrGegZVE6k/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1YUJmO1g9k9QVbvOMutLCjj_zxppN5IHb/view?usp=sharing

https://drive.google.com/drive/folders/1Jv6_5kjEzY2f5vMPw8yx9PEH2mknhaH_

 

  

01.02.2024 для педагогічної спільноти Запорізької області відбувся семінар "Міжрегіональний фестиваль ″Заговори, щоб я тебе побачив″: організація, проведення, підготовка учасників". Педагоги ЗДО №22 "Сопілочка" Кваша Р.В., Літвіненко О.І., Чугуєнко С.В. прийняли активну участь в підготовці заходу.

З метою вивчення парціальної програми "STEM - освіта, або лабораторії життя для малят" та надання практичних і методичних рекомендацій, для педагогів ЗДО 22 "Сопілочка" було проведено семінар-практикум на тему "STEM - освіта в сучасному ЗДО".

Вітаємо вихованців ЗДО 22 "Сопілочка" з перемогою у конкурсі юних дизайнерів "Чарівний карнавал"!

ВІтаємо вихованців ЗДО 22 "Сопілочка" призерів міського відкритого конкурсу дитячої творчості "Екодизайн"! Дякуємо батькам вихованців за співпрацю.

Возможно, это изображение текст

6 грудня на честь Дня збройних сил України педагоги ЗДО 22 "Сопілочка" відвідали наших захисників та захисниць, та передали їм вітання, подяку й солодкі подарунки, малюнки від дітей та дорослих. Дякуємо, що захищаєте нас! Слава героям!

02 грудня 2023 року педагоги ЗДО 22 "Сопілочка" Кваша Р.В. та Чугуєнко С.В. взяли участь у регіональній конференції "Сильні разом: підтримка психічного здоров'я учнівства, учительства та батьківства"

Щедрий Вівторок в ЗДО 22 "Сопілочка" , це більше ніж просто день, це день, який надихає людей робити добрі справи, сьогодні, це донат на дрон!

З метою навчання учасників освітнього процесу діям у надзвичайних ситуаціях, здобуття знань і вмінь з питань особистої безпеки в умовах загрози та виникнення надзвичайної ситуації, основ цивільного захисту, навчання дітей правилам безпеки життєдіяльності, педагогами ЗДО №22 «Сопілочка» були проведені тематичні заняття до «Дня цивільного захисту»

Вихователь-методист ЗДО 22 "Сопілочка" Чугуєнко С.В. прийняла участь у форумі "Відкритої освіти"

Возможно, это изображение текст

З настанням холодної пори року різко зростає кількість гострих респіраторних вірусних інфекцій.

Грип – це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, тобто в гарячковому стані. Передача інфекції відбувається повітряно-крапельним шляхом.

Сезонні епідемії зазвичай припадають на осінньо-зимовий період.

Симптоми грипу:

·різкий підйом температури до 38-400С;

·лихоманка;

·слабкість;

·біль у м’язах, суглобах, животі, очах.

Хворий відчуває ускладнення дихання через ніс, першіння в горлі, стиснення за грудиною, сухий болючий кашель.

Грип вкрай небезпечний своїми ускладненнями:

·легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт). Саме пневмонія зумовлює найбільше смертей від грипу;

·ускладнення в роботі верхніх дихальних шляхів;

·ускладнення в роботі нервової системи.

Грип часто супроводжується загостренням хронічних захворювань.

Профілактика:

·уникати тісних контактів з людьми, які чихають і кашляють;

·не торкатися руками очей, рота і носа;

·регулярно ретельно мити руки з милом, протирати їх спиртовмісним засобом для дезінфекції рук;

·здійснювати вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря в приміщенні.

·Що робити, якщо ви захворіли на грип?

-контролюйте температуру не менше двох разів на добу та при погіршенні стану;

-підтримуйте температуру в приміщенні 18-20°С;

-підтримуйте вологість у приміщенні;

-дотримуйтесь ліжкового режиму;

-залишайтесь вдома 24 години після останнього періоду гарячки;

-провітрюйте приміщення не менше двох разів на добу ;

-вживайте достатню кількість рідини (компот, сік, морс, мінеральна вода);

-при контакті з здоровими людьми одягайте медичну маску, щоб захистити оточуючих.

Звернутися до лікаря. Саме він повинен призначити необхідне лікування з урахуванням вашого стану здоров’я і віку.

Пам'ятайте про ці прості правила самі та навчайте дітей!

Рішенням Запорізької міської ради від 29.09.2023 року №68 "Про зміну найменувань закладів дошкільної освіти" найменування Закладу дошкільної освіти (ясел-садка) комбінованого типу №22 "Івушка" Запорізької міської ради змінено на Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №22 "Сопілочка" Запорізької міської ради

ЗДО 22 "Івушка" вітає всіх з Днем української писемності та мови! Колектив закладу прийняв участь у написанні Всеукраїнського радіодиктанта Національної єдності, мета якого об'єднати українців і знавців української мови по всьому світу!

Життя продовжується!
"Садок вишневий коло сада"

Немає від донатів втоми, допоки за вікном лунають ракетні громи!


Колектив ЗДО 22 Івушка вітає всіх з Днем Захисників, шановні захисники та захисниці! Ви — справжні герої, які віддають своє життя заради нашої країни та нашого миру. Бажаємо вам завжди мати сили та впевненість у майбутньому, а наша подяка і повага нехай будуть вам вічними. Бережіть себе та незалежність України!


Коллектив ЗДО 22 "Івушка" вітає всіх з Днем Державного прапора України! Бажаємо , щоб небо над головою було завжди мирним і блакитним, а врожай щедрим і багатим. Нехай прапор України гордо в'ється на вітрі і наповнює душу патріотизмом і прагненням до світлого майбутнього!

ЗДО 22 "Івушка" вітає переможців Всеукраїнського творчого конкурсу "До Дня Української Державності" "Перлина мистецтва" вихователя Бутенко О.Ю. та вихованку Ялтанець В.!

ЗДО №22 «Івушка» був нагороджений дипломом від  департаменту освіти та науки ЗМР за вагомий внесок у розвиток сфери освіти м.Запоріжжя та досягнуті успіхи на Чотирнадцятій міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти - 2023» та здобув золоту медаль в номінації «Модель STEM- закладу освіти: стратегії, структура, напрями та форми діяльності».

 

В сучасному закладі – сучасні професіонали!

Розповсюдження навчальних відеороликів з мінної безпеки

https://www.uda.org.ua/eore-info/

 

 

Велике прибирання продовжується!

Вітаємо з перемогою Ялтанець Вікторію! З 22.03. до 26.04.2023 року , вихованка ЗДО Івушка 22 під керівництвом вихователів Нестеренко Т.Л. та Літвіненко О.І. прийняла участь у Міжрегіональному фестивалі ораторського мистецтва "Заговори, щоб я тебе побачив". Вікторія отримала перемогу та була відзначена нагородою "Лауреат І ступеня"!

Напередодні найсвітлішого православного свята колектив ЗДО 22 "Івушка" бажає всім миру, спокою, благополуччя і перемоги. Бажаємо, щоб цей день став початком нового і світлого життя в Україні! Педагоги закладу підготували для своїх вихованців лялькову виставу "Пригоди писанки".

В рамках серії заходів КЗ "ЗОІППО" ЗОР щодо організації дистанційної освіти, педагоги ЗДО 22 "Івушка" прийняли участь у вебінарі "Дистанційна взаємодія з учасниками освітнього процесу в закладах дошкільної освіти".

 

 

До уваги, поради та рекомендації, які допоможуть заощадити енергоресурси та ваші витрати, що особливо важливо в умовах воєнного стану.

Як зберегти енергію?

·         Використовуй енергозберігаючі лампи освітлення. Це зекономить до 90% електроенергії. Крім того, служать такі лампи до 50 разів довше звичайних ламп розжарювання.

·         Завантажуй пральну машину повністю. Використовуйте мийні засоби,
що підходять для низьких температур та вибирайте ощадливі програми. Не повністю завантажена пральна машина – це перевитрата електроенергії на 10-15%. Якщо вибрана не правильна програма прання – це перевитрата електричної енергії до 30%.

·         Не став плиту поруч з холодильником. При сусідстві холодильника і плити споживання електроенергії холодильником подвоюється.

·         Заміни стару техніку. Купуйте енергоефективні побутові прилади. Енергоефективні прилади мають спеціальне маркування. Енергоефективність позначається класами від А до G. Новий холодильник класу «А+» споживатиме на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об’єму марки класу «В».

·         Наливай в чайник лише необхідну кількість води та очищай його від накипу. Накип, який утворюється в чайнику, знижує теплопровідність і збільшує втрати електроенергії на нагрів води на 30%.

·         Розумно користуйся холодильником. Не залишайте дверцята холодильника відкритими більш ніж необхідно Не забувай розморожувати холодильник. Чим товщий на продуктах шар льоду, тим більше споживання енергії. Можна заощадити 50% електроенергії з моделлю з функцією саморозморожування.

·         Вимикай за собою світло. При розумній економії можна зберегти 20-25% електроенергії. Не використовуйте центрального освітлення в кімнаті, якщо можливо задовольнитися настільною лампою або торшером.

·         Вимикай побутові прилади, коли вони не потрібні. Не використовуй функцію «Stand-by». Це зменшить рахунок за електроенергію ~на 8% та вбереже пристрої від впливу можливих перепадів електроенергії.

·         Не залишай прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора. Вимикайте праску на пару хвилин раніше: залишкового тепла вистачить аби допрасувати річ.

·         Встановлюй датчики руху – ще одна можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна.

Як зберегти тепло в оселі?

·                     Не перекривай шлях теплу. Радіаторні екрани, довгі штори чи жалюзі, невдало розставлені меблі,стійки для сушіння білизни перед батареями поглинають
до 20%теплової енергії.

·         Заклей щілини у вікнах. Близько 40% тепла, що надходить в приміщення, втрачається взимку через вікна. Елементарні заходи з теплоізоляції допоможуть підвищити температуру у квартирі на 4-5°С.

·         Обладнай вентиляційні отвори спеціальними дверцятами або шматком картону. Це допоможе підвищити температуру на 3-5° С.

·         Прибери декоративні панелі на батареях. Вони забирають до 20% тепла кімнати. Крім того, тепловіддача батарей, які розміщені в нішах, на 10% менша, ніж у тих, які виступають в кімнату.

·         Наклей фольгу на обидві сторони ДСП та розмісти на стіні за батареєю.  Це підвищить тепловіддачу радіатора на 20%. При цьому витрати на опалення приміщення зменшуються на 4%.

·         Перефарбуй батарею в темний колір. Батарея з темною поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Доведено, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло. З батареєю такого кольору на 8-10% тепліше, ніж з білою.

·         Не перегрівай приміщення – вдягайся тепліше. При завищеній кімнатній температурі зростає ризик простудних захворювань. За даними лікарів, сон у прохолодному приміщенні корисніший.

·         Провітрюй приміщення протягом 10-15 хвилин. Через привідчинені впродовж багатьох годин вікна значно втрачається тепло. Краще провітрювати протягом 10-15 хвилин при широко відчиненому вікні.

·         Постав лічильники. Витрати на опалення приміщення зменшуються до 40%, якщо ти маєш індивідуальне опалення або лічильники тепла.

·         Не закривай батареї шторами. Занадто довгі штори та меблі біля батарей помітно зменшують ефективність опалення.  Так само і з нішами – розташування батареї у ніші зменшує тепловіддачу на 10%.

·         Закривай двері в під’їзді. Тепловтрати через відкриті двері та розбиті вікна в під'їзді становлять 5-15% від сумарних теплових втрат будинку.

·         Постав склопакети. Склопакети мають такий опір теплопередачі, як цегляна стіна товщиною 50 см та мають надвисокий ступінь теплоізоляції, що скорочує втрати тепла до 50%.

·         Використовуй жалюзі. Жалюзі або короткі штори допоможуть скоротити втрати тепла на 8-15%, яке виходить через скло. 

 Як зберегти воду та гроші?

·         Приймай душ замість ванни. Витрати води при прийнятті ванни у 2,5-3 рази більше, ніж при прийнятті душа. Душ замість ванни зекономить до 400 літрів води на тиждень. 

·         Зважай на стан сантехніки. Слідкуйте за станом сантехнічного обладнання. Полагодьте змішувачі, які протікають. При несправному крані, з якого капає вода, витрати води можуть складати 24 л/добу або 720 л/рік.  

·         Заміни зливний бачок унітаза на сучасний. Сучасний бачок із кнопкою економічного зливу зменшить обсяг води, що зливається, на 20 літрів на день.  

·         Закручуй кран поки чистиш зуби. З повністю відкритого крана щохвилини витікають 15 літрів води. Закручуючи кран, ти заощадиш 900 літрів води на місяць на кожну людину. 

·         Не мий посуд у проточній воді. Набирай у раковину – це дозволить витратити наполовину менше води.

Посудомийна машина економить. Кількість зекономленої води становить приблизно 8-15 тис. літрів теплої води на рік.

ПОРАДИ З ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ:

Усі заходи, які може здійснити громадянин для покращення власного побуту за нових умов, можна розділити на чотири напрями:

1.    Заощадження ресурсів: води, газу, тепла тощо. Для цього потрібно просто відкоригувати побутові звички та здійснити прості заходи, наприклад, налагодити крани та встановити тепловідбивні екрани за радіаторами.

2.    Утеплення приміщення. Наприклад, заміна чи заклеювання вікон, проведення теплоізоляції даху, модернізація системи вентиляції тощо.

3.    Встановлення приладів обліку. Це дозволить платити лише за спожиті ресурси.

4.    Перехід на більш сучасні, енергозберігаючі та альтернативні джерела енергії та системи комунікацій. Наприклад, заміна газового котла твердопаливним за допомогою програми державного кредитування, і встановлення вітрогенераторів.

Заощаджуємо гарячу воду

 

1.    Закривати воду, якщо не користуєтеся водою тут і зараз. Немає нічого складного в тому, щоб закрити кран під час гоління, чищення зубів, зняття шкірки з овочів і фруктів. Якщо простіше не думати про це – варто встановити електронний змішувач. Тоді вода литиметься лише тоді, коли хтось підноситимете руки або посуд.

2.    Ощадливіше користуватися змішувачем у вигляді ручки, ніж стандартними двома кранами. Можна встановити комфортну температуру, вмикати та вимикати кран одним рухом, а не крутити крани щоразу, марно витрачаючи воду та гаючи час.

3.    Необхідно стежити за станом сантехніки та вчасно ремонтувати її. З крану, що протікає, щомісяця виливаються сотні та тисячі літрів води. Це дорівнює кільком ваннам.

4.    Якщо в будинку центральне водопостачання, то варто встановити лічильники на воду, як гарячу, так і холодну. Інакше людина сплачуватиме з власної кишені за кожен прорив на трасі або за сусіда, який не відремонтував свій кран.

5.    Приймати душ економніше, ніж ванну. Через насадки, які розпилюють воду, витратиться у кілька разів менше води.

6.    Для заощадження води під час миття посуду варто встановити подвійну раковину. Тоді можна мити посуд в одній частині, а полоскати – в іншій.

7.    Не рекомендується розморожувати продукти – м’ясо, рибу – під струменем. Це не лише марне витрачання води та тепла, але й знищення корисних речовин продуктів.

8.    Слід використовувати побутові прилади, які заощаджують працю, час та ресурси. Наприклад, автоматичні пральні машини, посудомийні машини тощо.

9.    Необхідно перекривати вентиль для води, якщо приміщення залишають на кілька днів.

Заощаджуємо електроенергію

 

1.    Вимикати світло, якщо ніхто не знаходиться у кімнаті.

2.    Використовувати енергоефективні лампочки. Варто встановити світлодіодні (LED) енергозберігаючі лампочки, які не містять шкідливих речовин.

3.    Датчики руху – можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна. У багатоквартирних будинках їх варто встановити у коридорах, під’їзді, на сходах та інших місцях спільного користування. У приватному будинку – біля дверей та на подвір’ї.

4.    Енергозберігаючі побутові прилади мають маркування «А» чи «А+». Холодильник такого класу споживатиме на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об’єму марки «В».

5.    Режим очікування для комп’ютера доречний, якщо залишати його на кілька хвилин, а не на всю ніч. Слід вимикати пристрої, якими ніхто не користується. А ще краще – вимикати взагалі штекер з розетки. Це не лише дозволить заощадити електроенергію, але й вбереже пристрої від впливу можливих перепадів електроенергії. Можна також встановити автоматичні вимикачі.

6.    Не можна залишати прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора.

7.    Холодильник та морозильник варто тримати в чистоті, без льоду та снігу, регулярно розморожуйте ці прилади. Треба стежити за тим, щоб дверцята були щільно закритими.

8.    Охолоджуйте їжу перед тим, як поставити її в холодильник. По-перше, гаряча каструля змусить холодильник працювати інтенсивніше, а по-друге, вона нагріє інші продукти, і вони можуть зіпсуватися.

9.    Оптимальна температура в холодильнику – від нуля до п’яти градусів тепла. Регулюйте її відповідно до температури на кухні та кількості продуктів.

10.Прості побутові речі часто зберігають значну кількість газу та електроенергії. Наприклад, холодильник повинен розташовуватися подалі від плити, нагрівача, колонки чи бойлера, батареї та прямих сонячних променів, а сучасні пристрої для приготування їжі, наприклад, мультиварки, дають змогу готувати 2-3 страви одночасно , що зберігає як газ, так і електроенергію.

11.Використовуйте НВЧ-печі, МХ-печі та індукційні плити – вони працюють швидко та економічно.

Заощаджуємо тепло і газ

1.    Тепловий лічильник в квартирі, що підключена до центрального опалення, дає змогу відслідкувати скільки тепла ви отримали та платити тільки за цю кількість.

2.    Термостатичний вентиль на радіатор дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі чи окремій кімнаті.

3.    Розмір опалювального приладу повинен відповідати розміру приміщення, що отоплюється і його слід вимикати, якщо нікого немає в будинку.

4.    Опалювальні прилади та радіатори будуть більш ефективними, якщо їх не затуляти меблями, важкими шторами, одягом чи декоративними панелями.

5.    Система “тепла підлога” – спосіб підвести тепло саме туди, де воно найбільше потрібно. Наприклад, під робочий стіл або на ділянку підлоги, де ходять мешканці.

6.    Перед початком кожного опалювального сезону слід перевіряти систему. Варто усунути повітряні пробки, відремонтувати місця можливого протікання, звертаючи особливу увагу на місця з’єднань частин системи. Це дозволить уникнути проривів  під час експлуатації системи у холодний період.

7.    Газову колонку або бойлер, які відпрацювали 15-20 років, варто замінити, бо з часом ці пристрої втрачають ефективність.

8.    Більша частина тепла з будинку втрачається трьома шляхами: через двері та вікна, через дах та через зовнішні стіни. Відповідно, їх слід утеплювати. Найбільш доступний варіант, який може обрати кожен – утеплити вікна поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі та додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця виходу та входу труб з оселі.

9.    Вікна з подвійним або потрійним заскленням у кілька разів зменшують втрати тепла.

10.Необхідно підвищити теплоізоляцію вхідних дверей, звертаючи увагу на низ, верх та бічні стики між дверима і стіною.

11.Щільні штори допомагають утримувати тепло в оселі, але заважають надходженню тепла з радіаторів.

12.Товстий килим знижує тепловитрати, які йдуть через підлогу.

13.Модернізація системи вентиляції, а саме рекуперація тепла, – це реальний спосіб економії.

Зменшення втрат тепла шляхом утеплення

 

Утеплення огороджувальних конструкцій. Огороджувальні конструкції – це стіни, фундаменти, стелі, горища, підвали тощо. Використовуйте для їхнього утеплення такі матеріали, як пінополістирол, екструзійний пінополістирол, мінераловатні плити, базальтові плити, енергозберігаючі фарби. Непоганий варіант – спеціальні кількашарові системи утеплення.

 

 

Вітаємо, колеги!

 

Це Міністерство освіти і науки України з добіркою найважливіших новин, які стосуються дошкілля. Знаємо, що кожен вихователь щодня стикається зі стресом, тому зібрали для вас поради й корисні ресурси, які допоможуть відновитися та організувати час з малюками корисно й цікаво.

Тож розпочнімо!
 

У ДИТЯЧИХ САДОЧКАХ ВИХОВУЮТЬ ПОНАД 655 ТИСЯЧ ДОШКІЛЬНЯТ

Станом на 4 жовтня 2022 року освітній процес відбувається у 9 343 закладах дошкільної освіти. З них в традиційному або змішаному форматі надають освітні послуги 5 663 дитячі садочки, онлайн – 3 644. Про це повідомив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. 

 

АЛГОРИТМ ДІЇ ДИТИНИ ПІД ЧАС ЯДЕРНОГО ВИБУХУ

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спільно з Державним науково-технічним центром з ядерної та радіаційної безпеки підготував актуалізовані рекомендації, виходячи з досвіду дій після аварії на ЧАЕС. Хоча ймовірність ядерного вибуху вкрай мала, дорослим потрібно мати план, як діяти, якщо на момент ядерного вибуху дитина перебуває в закладі освіти.

 

ДОБІРКА ІГОР У ТЕМРЯВІ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ ВІДЧУТТЯ БЕЗПЕКИ І
БЛИЗЬКОСТІ У ДІТЕЙ

Психологиня Світлана Ройз упорядкувала підбірку з 40 ігор, завдяки яким дорослі можуть допомогти дитині відновити відчуття безпеки та близькості, а також запобігти її травматизації. Активності спрямовані на подолання страху темряви та містять аудіальні та тілесні завдання.

 

ІДЕЇ ІГРОВИХ ОНЛАЙН-ЗУСТРІЧЕЙ ДЛЯ ДОШКІЛЬНЯТ ВІД The LEGO Foundation

Експерти The LEGO Foundation підготували цікаві ідеї для проведення ігрової взаємодії для дошкільнят. Педагоги можуть скористатися матеріалами під час онлайн-комунікації з дітьми і батьками:

 

ДОСТУПНІ ЗАПИСИ ВЕБІНАРІВ ЗІ СТВОРЕННЯ ПАРЦІАЛЬНИХ ПРОГРАМ ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

За ініціативи Українського інституту розвитку освіти проходять вебінари у межах онлайн-марафону «Реалізація змісту державного стадарту дошкільної освіти в парціальних програмах». Провідні експерти країни поділилися інформацією з таких тем:

  • формування основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку «Про себе треба знати, про себе треба дбати» (відеозапис);

  • театралізована діяльність як один із способів навчання дітей дошкільного віку (відеозапис). 

 

ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ, ЯК ПРОЙТИ ПОВТОРНЕ КОМПЛЕКСНЕ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Інструкція для батьків (інших законних представників) дітей, що мають особливі освітні потреби, та перебувають за кордоном, доступна за посиланням. Також Міністерство освіти і науки підготувало покрокову інструкцію для батьків (інших законних представників) дітей, які не мають висновку ІРЦ і перебувають на тимчасово окупованій території (посилання).
 

БАЗА ЗНАНЬ «СПІЛЬНОТЕКА» МІСТИТЬ КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ
ВИХОВАТЕЛІВ ТА БАТЬКІВ

«Спільнотека» – новий помічник для вчителів і вихователів. Це база знань з навчальними та розвивальними матеріалами, яка допоможе організувати та урізноманітнити освітній процес. На сайті педагоги знайдуть освітні мультфільми, комікси, розмальовки, брошури та інші електронні та друковані матеріали з тем безпеки, харчування, здоров’я та гігієни для дітей віком 3-6 років. Їх можна використовувати в електронному форматі або роздрукувати.

 

ЯК СКЛАСТИ РОЗКЛАД ЦІКАВИНОК ІЗ ДОШКІЛЬНИКОМ НА ТИЖДЕНЬ

В умовах війни діти потребують уваги та підтримки з боку дорослих, які є опорою та прикладом емоційного наслідування. Батьки стають для дитини не тільки джерелом безпеки, а й ліпшими друзями. Щоденні сумісні цікавинки та забавки із дитиною сприяють відновленню її нормальної життєдіяльності, подоланню наслідків психологічної травми, отриманої в екстремальних ситуаціях. Батьки можуть самостійно або разом із дитиною скласти розклад цікавинок на тиждень відповідно до її віку та інтересів за зразком.
 

«ПІДТРИМАЙ ДИТИНУ»: ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛ, СТВОРЕНИЙ З ТУРБОТОЮ
ПРО БАТЬКІВ І ДІТЕЙ

Як психологічно допомогти дитині під час війни? Як впоратися з тривогою в укритті? Педагоги та дитячі психологи за підтримки МОН публікують актуальну інформацію у телеграм-каналі «Підтримай дитину». У спільноті наявні прості рекомендації, ігри та вправи для розвитку, які можна виконувати у сховищі, вдома чи під час евакуації. 


На сьогодні все! Дякуємо, що читаєте нашу добірку новин і корисних матеріалів.

Отримувати цю розсилку – справа добровільна. Якщо ви НЕ ХОЧЕТЕ її читати, будь ласка, дайте знати у формі за посиланням.

Якщо ж знаєте колег, які теж хотіли б отримувати такі листи, надішліть їм для заповнення посилання на анкету – https://forms.gle/g25BuZ47ntL8TiBYA.

 

Бережіть себе!
Усе буде Україна!

З любов'ю команда Міністерства освіти і науки України

Сьогодення внесло корективи в освітянське життя та незмінним лишилося те, що усі ми маємо працювати заради наших дітей. У стані війни діти дошкільного віку належать до найвразливішої категорії населення. Перебуваючи в небезпеці, в тривалому стресовому стані, дитина позбавлення нормальних умов для розвитку та освіти. Через відчуття тривоги, напруги, страху, невизначеності ускладнюється процес повноцінної соціалізації дитини. З-поміж актуальних питань в умовах воєнного стану для педагогів закладу стало налагодження зв’язків і підтримка педагогічного партнерства ЗДО з батьками вихованців, надання різних видів психолого-педагогічної підтримки дітям, батькам, здійснення психолого-педагогічного супроводу дітей, зокрема й з особливими освітніми потребами. Так педагоги Чайка О.П., Мішина Н.І, Дружина В.П. скорегували роботу логопункту закладу до умов сьогодення та надають психолого-педагогічну допомогу педагогам і батькам у роботі з дітьми щодо особливостей діяльності і взаємодії в існуючій ситуації та стресовому стані в умовах воєнного часу.  Постійний діалог між практиками, науковцями, державними органами дають змогу оцінити та визначити необхідні заходи в організації діяльності закладу у воєнний час та такі заходи, які будуть спрямовані на відродження дошкільної освіти у повоєнний період.

Запоріжці!

З Днем Конституції!

Україна-країна сильних та вільних людей, які не лише знають і цінують свої права та свободи, а ще й вміють відстоювати їх на усіх фронтах.

Тому перемога буде нашою!

Слава УКРАЇНІ!

Про захист від витоку інформації



ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

 

Окупанти здійснюють кібератаки не лише на урядові структури, жертвами зламів та викрадення даних стають і пересічні громадяни. Адже ваша інформація у смартфоні чи в інтернеті – це не лише фото з відпочинку або фото улюбленця. Це банківська, робоча та інша приватна інформація, яку зловмисники можуть використати у власних цілях.

Необхідно дотримуватись базових рекомендацій, для того, щоб мінімізувати ризики витоку інформації. Для безпечного використання гаджетів:

- створюйте надійні, складні паролі та не використовуйте однаковий пароль для кількох ресурсів. Пароль має містити не менше 8 символів, літери, цифри та спеціальні символи, а також не містити персональних даних. За можливості, оновіть паролі до облікових записів та змініть паролі на електронних поштових скриньках;

- вмикайте двофакторну аутентифікацію всюди, де є така можливість. Тоді для входу до акаунту, крім логіну та паролю, потрібно ввести код підтвердження, що приходить на телефон, електронну скриньку або у відповідний додаток;

- не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями, навіть якщо вони надійшли у листі від друга. Пам’ятайте, що хакери могли зламати його акаунти і розсилати з них посилання, за якими ховається вірус або фішинговий ресурс. У більшості випадків інфіковані листи надходять електронною поштою;

- перевіряйте правильність URL-адреси необхідного сайту. Будь-які неточності можуть означати, що ви потрапили на фішинговий ресурс;

- не вводьте будь-які конфіденційні дані на незнайомих сайтах та не повідомляйте такі дані стороннім;

- створюйте резервні копії. Це врятує від втрати важливої інформації;

- завантажуйте програми та додатки лише з офіційних джерел;

- вчасно встановлюйте оновлення операційної системи;

- за можливості рекомендуємо зберігати важливі дані на зашифрованих або зовнішніх носіях.

Для безпечного використання соцмереж та різноманітних месенджерів радимо:

- не нехтувати двофакторною автентифікацією – це найкращий захист для Інтернет-акаунтів;

- використовувати складний пароль, різний для кожної соцмережі;

- не заходити до акаунтів з чужих пристроїв;

- ніколи не пересилати приватні фото або фотокопії документів: у разі зламу ці дані опиняться у зловмисників;

- не переходити за сумнівними гіперпосиланнями;

- не долучатись до сумнівних груп;

- не відкривати документи та не встановлювати програмне забезпечення, яке надійшло від сумнівного відправника, адже там може бути прихований вірус або фішинговий ресурс.

 

Інформаційні загрози постійно змінюються, тому для забезпечення інформаційної безпеки, крім блокування запуску небезпечних програмних застосунків, необхідно також забезпечити оновлення системного програмного забезпечення та антивірусних засобів. Не меншу загрозу можуть становити необачні дії користувачів у разі недотримання ними правил інформаційної безпеки, тому необхідно постійно проводити навчання користувачів з метою підвищення рівня комп’ютерної грамотності.

Мінна безпека для дітей: у відкритому доступі зʼявилася книжка-комікс

У відкритому доступі зʼявилася дитяча книжка-комікс “Мінна безпека не без Пека”, у якій ідеться про те, як поводитися дітям, якщо вони виявили вибухонебезпечні предмети.У повідомленні зазначено, що книжка “Мінна безпека не без ПЕКа” видавництва “Ранок” просто розкриває тему безпеки дітей у вигляді коміксу. Правильні дії головних героїв у ситуаціях, пов’язаних з мінами чи вибухонебезпечними предметами, стають прикладами для наслідування.

https://nus.org.ua/news/minna-bezpeka-dlya-ditej-u-vidkrytomu-dostupi-z-yavylasya-knyzhka-komiks/?fbc

ПОРАДИ ВІД ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ: МОН РОЗРОБИЛО ІНФОРМАЦІЙНИЙ КОМІКС ДЛЯ ДІТЕЙ У ВОЄННИЙ СТАН

Міністерство освіти і науки розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан  це збірка інформаційних порад для дітей та їхніх близьких.

"Через воєнні дії в Україні сьогодні діти позбавлені спокою, вільного неба над головою, а також навчання. Щоб допомогти найменшим українцям емоційно у найважчі хвилини війни та підтримувати патріотичний дух нашої нації МОН представляє авторитетні поради від захисника України", - зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Продовжуємо публікувати поради для дітей та їхніх близьких у межах інформаційного коміксу під час воєнного стану в нашій державі.

https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-vid-zahisnika-ukrayini-mon-rozrobilo-informacijnij-komiks-dlya-ditej-u-voy

«ПІДТРИМАЙ ДИТИНУ»: КАНАЛ СТВОРЕНО З ТУРБОТОЮ ПРО БАТЬКІВ І ДІТЕЙ

Як підтримати дітей під час війни? Як впоратися із тривогою в укритті? З турботою про батьків і освітян, які підтримують зв’язок зі своїми вихованцями, педагоги та дитячі психологи за підтримки Міністерства освіти і науки запустили телеграм-канал «Підтримай дитину». На каналі ви зможете знайти прості рекомендації, ігри та розвиваючі вправи, які можна виконувати у сховищі, вдома чи під час евакуації.

Матеріали публікуються щоденно. На каналі вже опубліковано аудіоказки, словесні ігри, завдання для артикуляційної гімнастики та інші корисні матеріали.

Автори готують матеріали в текстовому форматі, які легко завантажити з нестабільним доступом до інтернету.

Бережіть себе та піклуйтеся про дітей, щоб мінімізувати для них можливі наслідки психологічної травми.

https://mon.gov.ua/ua/news/pidtrimaj-ditinu-kanal-stvoreno-z-turbotoyu-pro-batkiv-i-ditej?fbclid=IwAR2gGo

https://megogo.net/ua/view/18037755-dityachiy-sadok-onlayn-numo.html?fbclid=IwAR34Aa0DmPPTc5HLayFdB

РЕКОМЕНДАЦІЇ МОН ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ НА ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ
Документ містить інформацію про організацію освітнього процесу в ЗДО та ІППО, план та алгоритм дій в умовах воєнного стану для засновників, керівників і педагогічних працівників цих закладів, а також корисні посилання, які допоможуть організувати діяльність, що сприятиме всебічному розвитку, психологічній стабільності та вихованню дітей раннього та дошкільного віку в домашніх умовах та під час використання дистанційних і змішаних форм освітнього процесу.
 Команда Stop_sexтинг зібрала поради від ВзаємоДії, МОН, UNICEF Ukraine, додала методики із власного досвіду роботи у сфері безпеки дітей і розробила рекомендації для батьків, опікунів, педагогів і дорослих, поруч з якими є діти.
Тема війни не має бути табуйованою. Ми перебуваємо в єдиній реальності, де домінує страх, смерть, відчай і тривога. Діти повинні розуміти – люди навколо теж відчувають тривожність.
Як дорослим говорити з дітьми про офлайн-поведінку під час війни 
 Запитайте, що діти знають про ситуацію в країні та як вони почуваються зараз.
Коли говорите про війну та вживаєте слова «поганий» або «добрий», обов’язково пояснюйте дитині, чому поганий, а чому добрий.
 Спонукайте дитину фантазувати про події в країні через мультфільми та відео, які вона дивиться.
 Говоріть із дітьми про необхідність взаємодопомоги, про те, що багато людей в Україні та світі підтримують нашу державу та щодня об'єднують зусилля, аби якнайшвидше завершити війну.
Нагадайте дітям, що коли їм страшно чи тривожно, вони завжди можуть звернутися по допомогу до дорослих (батьків, учителів).
Зауважте, що важливо дослухатися до порад дорослих щодо поведінки офлайн, адже навколо криється багато небезпек, які можуть загрожувати життю та здоров‘ю.
Запитайте дітей, чи мають вони план дій на випадок повітряної тривоги та чи є в них та чи підготували вони тривожний рюкзак або теплий одяг (тривожний рюкзак, теплий одяг тощо).
Бережіть себе та дітей і все буде Україна!

Перелік сайтів, матеріали яких будуть корисними для вихователів,

батьків, дітей і для інших учасників освітнього процесу

 

1. Вебінар «Як підвищити ефективність дистанційної роботи».https://www.youtube.com/watch?v=MbFvVyacZOE.

2. Моя країна – Україна: хрестоматія для дошкільнят з національно- патріотичного виховання / автори і укладачі – Н. Гавриш, О. Косенчук. –Харків: Ранок, 2022. – 96 с.

3. Збірка абеток, казок, приказок, цікавинок, дитячих ігор тощо

http://abetka.ukrlife.org/

4. Серія з 10 онлайн зустрічей, які розроблені командою The LEGO Foundation. https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/suchasne-doshkillya- pid-krilami-zahistu/pedagogam-zakladiv-doshkilnoyi-osviti/lego-igrovi-onlajn- vzayemodiyi-dlya-doshkilnyat.

5. Онлайн платформа для розвитку дітей (інтерактивні вправи, цікаві завдання) https://learning.ua/#google_vignette.

6. Платформа «Розвиток дитини». Практичні завдання для всебічного розвитку дітей https://childdevelop.com.ua/.

7. Радіо хвиля авторських казок українською мовою для дітей.https://kazky.suspilne.media/list.php.

8. Мультики, книги, казки, що допоможуть відволікти дітей під час перебування в укритті https://dytyna.blog/multyky-knygy-kazky-shho- dopomozhut-vidvolikty-ditej-pid-chas-perebuvannya-v-ukrytti/.

9. Безкоштовні розмальовки на тему «Правила гігієни»

https://mamabook.com.ua/bezkoshtovni-rozmalyovku-gigiena-10/.

10. Мультфільм «Небезпечні знахідки».

https://www.youtube.com/watch?v=gx7XHXAL2_g.

11. Аудіоказки для малят https://oll.tv/uk/kids_audio-tales.

12. «Війна очима дітей», конкурс дитячих малюнків.

https://vseosvita.ua/no-war.

13. Мультфільм «Про мінну безпеку: Лісовий скарб» ЮНІСЕФ

https://www.youtube.com/watch?v=V5JZWI8TrEY.

14. Поради від захисника України: МОН розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-vid-zahisnika-ukrayini-mon-rozrobilo-informacijnij-komiks-dlya-ditej-u-voyennij-stan.

15. Аудіоказки українською https://audiokazky.in.ua/.

16. Ігри для зняття стресу у дітей https://dytyna.blog/igry-dlya-znyattya-stresu-u-ditej/.

17. «Дерево казок» — читати та слухати казки (аудіо) різних народів.https://derevo-kazok.org/audio-tales/.

18. Журнал для дошкільнят і молодших школярів «Джміль» ( цікаві бесіди, вірші, приказки, оповідки, нетрадиційні техніки образотворчості, досліди в домашніх умовах, комікси, електронні додатки тощо) https://jmil.com.ua/2022-2.

19. Кращі казки з усього світу для читання дітям дорослими, добірка аудіо казок.http://kazkar.info/.

20. Казки для дітей українською мовою.https://onlyart.org.ua/children/kazky/?fbclid=IwAR2yXzQTyfuUTtCw7nn

TTQYVAj2g4T42oRwfe6i8NactHTqRDh-8_tc1KK8.

21. Український дитячий портал: авторські вірші, лічилки, веселі історії, анекдоти, загадки, прислів’я https://sonyashnik.com/.

22. Національна освітня інтернет-платформа https://vseosvita.ua/.

Важливим завданням дошкільної освіти є консолідація зусиль влади, закладів освіти, громадськості з метою забезпечення необхідних умов для розвитку, освіти, повноцінної соціалізації дітей і створення безпечного освітнього середовища. Постійний діалог між практиками, науковцями, засновниками ЗДО, представниками громад, державних органів дають змогу оцінити та визначити необхідні заходи в організації діяльності закладів у воєнний час та такі заходи, які будуть спрямовані на відродження дошкільної освіти у повоєнний період.

Означені завдання мають реалізовуватися на різних рівнях.

На державному рівні цей процес забезпечується своєчасним та миттєвимзаконотворчим реагуванням на освітні виклики, що постають в умовах воєнного стану. Зокрема, 20 березня 2022 року набув чинності Закон України «Провнесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану». Він створює умови для відновлення якісного та безпечного освітнього процесу в умовах воєнного стану. Державні гарантії педагогічним і науково-педагогічним працівникам визначає нова стаття 57-1 Закону України «Про освіту».

На сайті МОН у вільному доступі зібрано матеріали, з допомогою яких педагоги зможуть підготуватись до роботи, організувати освітній процес у нових умовах - «Сучасне дошкілля під крилами захисту».

Відкрито дитячий онлайн-садок НУМО з відеозаняттями для дітей віком від 3 до 6 років (ЮНІСЕФ разом із МОН України). Всі випуски доступні до перегляду на YouTube-каналах МОН та ЮНІСЕФ і на платформі MEGOGO. Цей проєкт є платформою, на якій батьки та педагоги зможуть знайти розвивальні матеріали у відкритому доступі.

Також для використання у роботі є корисними такі матеріали:

- поради з надання першої психологічної допомоги людям, які пережили кризову подію;

- поради від експертів ЮНІСЕФ «Як підтримати дітей у стресових ситуаціях»;

- інформаційний комікс для дітей «Поради від захисника України»;

- хрестоматія для дітей дошкільного віку “Моя країна – Україна” з національно-патріотичного виховання.

Матеріали для дітей дошкільного віку постійно оновлюються та поповнюються на сайті МОН.

Офіційні джерела для отримання інформації. ПЕРЕЛІК

  •  
Офіційні джерела для отримання інформації. ПЕРЕЛІК

Читайте та довіряйте тільки офіційній інформації. Росія працює зокрема на інформаційному фронті. Публікуємо перелік офіційних державних каналів для отримання інформації.

Офіс Президента України https://www.facebook.com/president.gov.ua

Генеральний штаб Збройних сил України https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua

Кабінет Міністрів України https://www.facebook.com/KabminUA

Міністерство оборони України https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA

Міністерство внутрішніх справ https://www.facebook.com/mvs.gov.ua

Національна поліція України https://www.facebook.com/UA.National.Police

Державна служба надзвичайних ситуацій (ДСНС) https://www.facebook.com/MNS.GOV.UA

Державна прикордонна служба України https://www.facebook.com/DPSUkraine

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки https://www.facebook.com/StratcomCentreUA

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України https://www.facebook.com/dsszzi

Сухопутні війська ЗС України https://www.facebook.com/UkrainianLandForces

Військово-морські сили ЗСУ https://www.facebook.com/navy.mil.gov.ua

Територіальна оборона ЗСУ https://www.facebook.com/TerritorialDefenseForces

Щодо руху транспорту та роботи інфраструктурної галузі

Міністерство інфраструктури України https://t.me/miUkraune

Укрзалізниця https://t.me/UkrzalInfo

Украерорух https://t.me/uksatse_official

Укравтодор https://www.facebook.com/Ukravtodor.Gov.Ua

Міжнародний аеропорт «Бориспіль» https://www.facebook.com/airportboryspil/

Адміністрація морських портів України https://www.facebook.com/uspa.gov.ua

Міжнародний аеропорт «Львів» https://www.facebook.com/lvivinternationalairport/

Державна служба України з безпеки на транспорті (ДСБТ) https://www.facebook.com/DSBT.UA

Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності дітей в закладі продовжується. Проведено тематичні заняття та організовано тренування з працівниками закладу з відпрацювання навичок дії та евакуаційних заходів у разі виникнення небезпеки.